Banjole utanför Pula

Fricamping utanför restaurang Kamik
Ibland gäller det att lösa sina övernattningar snabbt och kreativt. Vi hade siktet inställt på Pula och hade planerat att stå på någon camping i närheten. Men den ena var full och den andra gav inga bra vibbar. Så vi fick tänka om. Varför inte fricampa utanför någon restaurang mot att vi åt där?
Vi hade sett Restaurang Kamik när vi var på väg mot campingarna. Nu återvände vi och frågade ägaren om det gick för sig att vi övernattade mot att vi åt hos dem. Det var inga problem. Vi blev varmt välkomnade.
Självklart testade vi deras egenkomponerade cocktail Kamik. Riktigt fräsch. Micke beställde in pizza och jag valde gulasch. Det ångrade jag verkligen inte. Denna gulasch var en av de godaste jag har ätit. Köttet var så mört att det föll i bitar. Helt enkelt perfekt. Det blev en riktigt trevlig kväll innan vi gick till vår kära Plåtis för ännu en natts god sömn.
På morgonen hade jag lyxen att kunna handla färsk frukt till frukosten, bara några meter från vår sovplats. Det är gott att leva Plåtisliv.




