Tillgänglighetsverktyg
Skip to main content

Trafikverkets rastplats vid Alebosjön

10 juli 2021

Andra natten på semestertrippen blir det fricamping 

Dagens utflykter blev på kända platser utmed Vättern

Vi lämnar Bisonfarmen och kör norrut utmed Vättern. När vi ändå var i krokarna så besökte vi givetvis Hjo. Vi gjorde en liten stadsvandring och en tur i hamnen. Nästa stop blev i den anrika "reservhuvudstaden" Karlsborg med ett besök inne i fästningen. Självklart blev det även ett besök på museet. 

Innan vi drog vidare norrut behövde vi lite mat. Vi stannade till vid Olshammarsgården, Den kände skalden Verner von Heidenstams födelsehem. Numera så drivs det lite pensionatslikt med lunchmat m.m. Idag var det en buffé som var alldeles förträfflig. Blev även ett besök i kyrkan intill, Birgittakyrkan byggd 1620.

Nu sitter vi och tar igen oss vid Alebosjön. En oväntat vacker rastplats i Trafikverkets regi. Imorgon far vi vidare norrut.


Åsa
Hej, kul att du har hittat hit! Det är jag som skriver det mesta här på vår sajt. Fotograferar gör jag också. Tycker du något kan bli bättre? Tipsa gärna!

Mer om platsen


Fler från bloggen