Mystiska och mytomspunna Gibraltar

Gibraltar. Denna makalösa och mystiska klippa. Omgärdad av apor och krigshistoria. Och brittisk ända ut i fingerspetsarna, eller kanske rättare sagt - i klippspetsarna. Spanien har försökt få tillbaka kolonin. Men nej. Det blev tvärstopp. Mer brittiska britter än på Gibraltar får man leta efter.
Det var onekligen en spännande plats vi kommit till. Vi parkerade husbilen och vände förväntansfullt blickarna mot Gibraltarklippan. Denna imponerande kalkstensformation på 426 meter över havet som är cirka 200 miljoner år!
Inne i berget finns ett nätverk av tunnlar som byggts under år av krig. Och ovanpå berget klättrar de berömda aporna. Tydligen betraktades även Gibraltarklippan under antiken som världens ände. Ja du förstår ju att vi var väldigt nyfikna på denna plats.
Passkontroll och stängd linbana
Passen var nedpackade i väskan. Vi skulle ju faktiskt lämna Spanien och ta oss in på brittiskt territorium. Efter en promenad på någon kilometer nådde vi fram till passkontrollen.
Det första vi möttes av var en liten turistinformation som hänvisade till taxiverksamheten mitt emot. Linbanan var nämligen stängd. Så taxi var ett bra sätt att ta sig upp till högsta punkten och för att få se de viktigaste besöksmålen. Om man inte ville gå. Det var vi inte sugna på. Vägarna är extremt smala och det går brant uppför. Både bilar och gående får kämpa för att inte stöta i varandra.
Stolt britt, och taxichaufför
Vi fick vänta en liten stund innan det var dags för taxituren. Taxin skulle givetvis vara fullpackad innan den började rulla. Chauffören var en inhemsk Gibraltarbo vars farfarsfarfarsfarfar eller något åt det hållet bebott halvön i “eviga tider”. Han var britt ut i fingerspetsarna. Det var underhållande att lyssna på honom. Taxituren blev både personlig och informativ. Han kunde sitt Gibraltar utan och innan, och älskar sin plats på jorden.
Vi såg Marocko - inte
Vi färdades tillsammans med en polsk familj på vindlande, svindlande, smala vägar uppåt, och uppåt, och uppåt. Första stoppet blev vid en utsiktsplats där vi skulle kunna se Marocko. Men just idag låg det ett dis framför den afrikanska kontinenten. Vi såg, fast vi inte såg själva fastlandet.
Magiska St. Michael’s Cave
Nästa stopp var St. Michaels Cave. Om du vill kan du säkert gå vilse i denna kalkstensgrotta. Den är enormt stor. Men du behöver inte oroa dig. Det finns tydliga gångvägar. Genom historien har St. Michael’s Cave använts som skydd. Numera används den som konsertlokal. Akustiken måste var helt otrolig. En del av upplevelsen när du besöker grottan är det spektakulära ljusspelet som ständigt skiftar. Det är magiskt!
Därför blev Gibraltar brittiskt
År 1701-1714 blev det politisk gungning i Europa på grund av att Spaniens kung, Karl II, dog barnlös. Hur skulle maktbalans uppnås? Det spanska tronföljdskriget blev en omfattande europeisk konflikt. Genom freden i Utrecht 1713 och Rastatt 1714 erkändes Filip V som kung av Spanien. Villkoret var att Spaniens och Frankrikes kronor aldrig fick förenas. Spanien förlorade Gibraltar och Menorca till Storbritannien. Sedan dess har Gibraltar varit brittiskt.
Utöver detta så har befolkningen i Gibraltar röstat både 1967 och 2002 om de vill fortsätta vara brittiska. Valresultatet blev nästan 100 procent för Storbrittanien.
Försvarstunnlarna - Great Siege Tunnels
Great Siege Tunnels är ett arv från en av 1700-talets konflikter. Vi vandrade genom smala, mörka gångar där vattnet ständigt sipprar ner från tak och utmed grottväggar. Du ser kanonportar som vetter ut över havet. Små utställningar försöker visualisera soldaternas extrema förhållanden i samband med den stora belägringen 1779-1783. Det var då som Spanien med hjälp av Frankrike försökte återerövra Gibraltar. De lyckades inte.
Andra världskriget
Under 2:a världskriget, utvecklades tunnelsystemet. Gibraltar var en strategisk punkt mellan Atlanten och Medelhavet. Royal Navy använde hamnen som bas för att skydda allierade konvojer. Tunnelsystemet byggdes ut till en komplett underjordisk anläggning med sjukhus, förråd, vattenförsörjning och bostäder för tusentals soldater. I klippan fanns bokstavligen en dold stad. Civilbefolkningen evakuerades till Storbrittanien och dess kolonier.
Gibraltars utsikter
Här har du utsikt mot två kontinenter. Klipporna störtar brant ner i havet. På en utsiktsplattform kan du njuta av både vyerna och av apsällskap.
Europas enda vilda apor
De berömda aporna på Gibraltarklippan är berbermakaker. Det är den enda vilda populationen av apor i Europa. Hur de kom dit spekuleras det om. Men troligt är att människor för mycket länge sedan tog med dem, kanske från Marocko eller Algeriet. Genom tiderna har de blivit bortskämda med mat från besökare. Och blivit så kaxiga att de mycket väl kan knycka en chokladkaka ur din ryggsäck. De vet minsann hur man tar sig in i väskor. Mata dem inte. Håll ett respektfullt avstånd och låt dem leva sitt apliv. De är ju en viktig del av Gibraltars charm och historia.
Churchill anammade apmyten
Så länge aporna finns på Gibraltarklippan förblir den brittisk. Sägs det. Det sägs också att Winston Churchill under andra världskriget beordrade att populationen av Berberapan skulle skyddas och vid behov förstärkas. Sant eller inte, men visst låter det ändå väldigt brittiskt på något sätt. Idag är dessutom berberapan starkt hotad, så det var ett klokt beslut av Churchill.
Gibraltar city
Nedanför klippan breder sig ett trevligt centrum ut sig. Det finns gott om affärer för den shoppingsugne. Vi strosade runt och njöt av gatulivet. Här finns också massor med olika sorters restauranger. Denna gång var vi sugna på indiskt så vi skippade det typiskt brittiska.
Mätta och belåtna korsade vi sedan flygplattan för att åter igen visa passen och landa i Spanien.




