Vi besökte ställplatsen vid Ulvereds Hjorthägn

Hjort är hjort. Nej, det är det inte. För här finns både dovhjort och kronhjort. För första gången ställde vi upp husbilen på ställplatsen vid Ulvereds Hjorthägn. Vad vi tyckte? Det kan du läsa om här. Vi börjar på hjortavdelningen i vilthägnet.
Ulvereds Hjorthägn ligger i Laholms kommun men gränsar nära till Halmstads kommun. Vi tog en promenad i det cirka 60 hektar stora vilthägnet. Naturen i området är kuperad och fantastiskt vacker. Det finns flera små konstgjorda sjöar/dammar där man kan fiska den inplanterade ädelfisken Regnbåge. Det var gott om fiskeglada laxar när vi var här.
När det gäller hjortarna kan vi konstatera att det som skiljer arterna mest åt är storleken och i hur länge de står still när det är människor i krokarna.
Dovhjortarna står för rumpchocken
Dovhjortarna är skygga och rastlösa. Det är sällan du hinner se mycket mer av dem än rumporna när de sticker iväg för att slippa umgås med dig. Vill du få en bra titt en längre stund så rekommenderar vi ett besök i restaurangen. Vid de stora fönstren kan du se dem när det är dags för utfodring. Vi gissar att de inte ser in genom rutorna och därför håller sig lugna och fina.
De majestätiska kronhjortarna
När vi rörde oss i vilthägnet såg vi på avstånd ett gäng vackra kronhjortar. Men istället för att sticka iväg och gömma sig som kusinen dovhjorten gör så stod de alldeles stilla och släppte oss inte med blicken. Det är fantastiska djur som har ett både graciöst och majestätiskt sätt att röra sig på.
Om ställplatsen
Det finns åtta högt liggande ställplatser med ett altandäck till varje plats. Du kan välja med eller utan el. Vi valde el och betalade 250 kronor per dygn (våren 2025). Det finns tillgång till vatten. En promenad bort finns en enklare inrättning med toa, dusch och tvättmöjligheter. Precis intill finns en viltrestaurang och en gårdsbutik. Vid det här tillfället hade vi lyckan att sammanstråla med Anne och Stefan (visit_anne_stefan), vänner som vi lärt känna tack vare husbilslivet. Det blev både mat i magen på restaurangen, promenad i vilthägnet och häng i deras större husbil som skulle bytas till en mindre.
Det finns ingen möjlighet att tömma toa och gråvatten här. Tänk också på att du behöver förboka din ställplats.
Lita fakta om dovhjorten
Den inplanterades i Sverige för cirka 500 år sedan. De är små och nätta. Lever i södra Sverige, gärna i blandskog. Pälsfärgerna kan variera från gråbrunt och svart till vitt. Sommartid är de rödbruna med vita prickar. Kalvarna föds i maj/juni.
Lite fakta om kronhjorten
Kronhjorten är en inhemsk art. De kan upplevas som nästan dubbelt så stora som dovhjortarna. Pälsen skiftar i brunt, gråbrunt och rödbrunt. Kalvarna föds andra halvan i april och i maj. De lever i södra och mellersta Sverige. Gärna i blandskog.




