Skip to main content
Här har vi varit

Här var vi senast

Vi försöker att använda våra helger och övrig ledig tid till att besöka platser runt om i vår värld. Oftast handlar det om korta resor inom lagom räckhåll på helger, och lite längre resor när tiden medger. Om du ser oss så säg gärna hej!

 

1 minuts lästid (232 ord)

Idag är vi i Kåseberga

Första helgen efter semestern 

Så var semestern slut och vi har arbetat en vecka. Nu är det fredag och vi packar bilen som vanligt och ger oss iväg.

Helgen tillbringas i Kåseberga. Väderprognosen tyder på att det ska bli bra väder här i söder. Förhoppningsvis både uppehåll och solglimtar. Vi får se hur det blir med det. 

Efter att vi har installerat oss på ställplatsen som sköts av den lokala idrottsföreningen tar vi en promenad i byn och ser oss om. De värsta turisthorderna har lämnat och det är lite lugnare. Vi ser många tyskar, de har som bekant en senare semesterperiod än vi. 

Den här gången passar jag, Micke, på att ta lite udda, annorlunda bilder än normalt, som omväxling. Ni kan kolla in bilderna nedan. Imorgon blir det nya promenader. Och vem vet, kanske lite fler bilder här också.

Plats (karta)

Idag är vi på Haverdals Camping
Dalsnibba, Norge