Vi försöker att använda våra helger och övrig ledig tid till att besöka platser runt om i vår värld. Oftast handlar det om korta resor inom lagom räckhåll på helger, och lite längre resor när tiden medger.
För att komma till vattenfallet fick vi köra några mil på grusväg, men det var helt klart värt det.
Sista anhalten innan vi körde vidare på Vildmarksvägen var Hällingsåfallet. Ett dundrande och spektakulär upplevelse som blev en av de absoluta höjdpunkterna på vår resa. Vi kommer återkomma till detta i senare inlägg. Nu har vi lämnat Vildmarksvägen och landat på Östersunds stugby & camping. Platserna är okej med asfalt och gräs, men servicehuset har sett bättre dagar. De regnar ganska ordentlig så vi åker sannolikt vidare imorgon bitti mot okänt mål.
Håll dej uppdaterad genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Som prenumerant får du alltid reda på vad som händer på vår husbilsresa.
Kommentarer 2
Så kul att följa er på er resa. Vi kommer sannolikt att göra en liknande tur i augusti/september .
Hej Helena, så roligt att du är med oss på resan. Ni kan se fram emot en fantastisk tur. Vi upptäckte att vi är bortskämda med generösa öppettider i södra Sverige, så kolla gärna upp när det är öppet om ni tänkt er något besöksmål inomhus. Hoppas ni får en riktigt fin resa!