Tillgänglighetsverktyg
Skip to main content

Vitt och vackert i Varberg

12 mars 2023

Sedan vi skaffade husbil har Varberg blivit ett kärt tillhåll under lågsäsong när vi ställer upp för en weekend. 

Det som alltid är lika fascinerande är hur våra årstider och vädret påverkar en plats. Den här gången blev det en snöigare upplevelse än vanligt. Visst har vi varit med om frost och lite lätt snöpuder. Men nu var det faktiskt riktiga snötäcken som hade brett ut sig både här och där.

Egentligen hade vi helst sett vita snödroppar och andra vårtecken för vi närmar oss mitten på mars. Men när snösmockan kommer är det bara att gilla läget och låtsas att det fortfarande är vinter. 

Sol och snö är en vacker kombination

Solglittrande snödrivor skapar härliga kontraster. Att sedan ha havet precis intill, och klipporna - ja det skapar verkligen ett "nytt" landskap. Ejdrarna guppade omkring i havet och ådorna (honorna), som var i underskott i antal, var flitigt uppvaktade. Det var lustigt att höra lätet från hanarna som lät som "åh hooo" eller något åt det hållet. Här är en ljudfil som vi hittade så att du får en uppfattning om hur det lät.

Många bilder blev det på vår promenad

Och ett obligatoriskt stopp på Harrys för att fylla på kroppens depåer med mat och dryck. Sedan blev det snabb retur till campingen. För på bara en timme ändrade sig vädret och det började blåsa upp. Sedan var det rejäla vindar hela natten som ven runt husbilsknutarna och vaggade oss ända fram till söndag förmiddag. 

Nu har vi avverkat en god och lång husbilsfrukost och SöndagsMorgan. Tyvärr drar det ihop sig till hemgång. Vi skulle mer än gärna stannat minst en natt till i husbilen. 


Åsa
Hej, kul att du har hittat hit! Det är jag som skriver det mesta här på vår sajt. Fotograferar gör jag också. Tycker du något kan bli bättre? Tipsa gärna!

Mer om platsen


Fler från bloggen