Tillgänglighetsverktyg
Skip to main content

Oradour-sur-Glane

Våra resereportage

Vi har valt att publicera max 6 artiklar i denna vy. En del platser kan ha ytterligare äldre inlägg. Dessa inlägg kan du filtrera fram i Bloggmenyn eller söka fram via vår Sökfunktion.

Fakta om platsen

Oradour-sur-Glane – historik och turistfakta

  • Läge: Oradour-sur-Glane ligger i departementet Haute-Vienne, cirka 20 km väster om Limoges i centrala Frankrike. 

  • Massakern 1944: Den 10 juni 1944 dödade soldater ur den tyska Waffen-SS omkring 643 människor – män, kvinnor och barn – och förstörde därefter stora delar av byn genom brand. 

  • Bakgrund: Massakern ägde rum fyra dagar efter de allierades landstigning i Normandie, under en period av intensifierade tyska insatser mot motståndsrörelsen och civilbefolkningen i Frankrike.

  • Ruinerna bevarades: Efter kriget beslutade den franska staten att den förstörda byn skulle lämnas som den var och bevaras som minnesplats. En ny ort byggdes intill under efterkrigstiden. 

  • Minnesplats: Ruinerna omfattar bostäder, affärer, verkstäder, spårväg, fordon och kyrkan där en stor del av kvinnorna och barnen dödades.

  • Centre de la Mémoire: Besöket börjar normalt vid minnescentret, vars utställning förklarar nazismens bakgrund, händelseförloppet den 10 juni och efterkrigstidens frågor om rättvisa och hågkomst. 

  • Besökets karaktär: Oradour-sur-Glane är i första hand en historisk minnesplats, inte en traditionell turistattraktion. Besökare förväntas uppträda respektfullt och stillsamt.

  • Tidsåtgång: Räkna ungefär 2–3 timmar för minnescentret och en promenad genom ruinerna.

Adress:

Ställplatsen - Rue du Stade, 87520 Oradour-sur-Glane, Frankrike

Aktuellt väder på platsen

weather-icon
14.9 °C
  • klar himmel
  • Vind: 1.03m/s
  • söndag
    23.0 °C/17.7 °C weather-icon
  • måndag
    24.9 °C/18.4 °C weather-icon
  • tisdag
    26.9 °C/19.4 °C weather-icon
  • onsdag
    17.9 °C/14.0 °C weather-icon

Vår skribent

Micke

Hej, kul att du har hittat hit. Det är jag som uppdaterar och utvecklar sajten. Fotograferar och filmar gör jag också. Hör gärna av dig om du undrar över något.