Tillgänglighetsverktyg
Skip to main content

Eguisheim - äntligen ses vi igen!

24 juli 2024

Ända sedan vi var i Alsace 2019 har vi längtat tillbaka. Inte minst till pyttelilla, supergulliga Eguishem. Det är knappt man kan tro att en sådan här sagoby kan finnas på riktigt. Men det gör den.

Den medeltida arkitekturen med korsvirkeshusen som lutar som de vill kittlar fantasin. Nog har det väl ändå bott både féer och små sockersöta prinsessor här. Det är något helt förtrollande över hela den lilla byn. Den gamla alltså. Kanske har det runnit vin istället för regn på de kullerstensbelagda gatorna genom århundrandena, vem vet. Och storkarna, dessa ståtliga fåglar som lite avmätt studerar dig från ovan. Väl medvetna om att deras bon väger minst 100 kg och skulle du få ett sådant över dig lär du bli lika platt som en crêpes.  

Det går inte annat än att förtjusas. Vi vandrar fram och tillbaka, hit och dit. Det är inga stora ytor att ta sig fram på så vi blir inte direkt överansträngda. Förutom ögonen då, för du tittar och tittar på allt det fina och när du tror du sett allt så dyker det upp en detalj som gör att du måste titta lite till. 

Överallt ser du vinhus, Eguisheim är särskilt känt för sina Riesling, Gewürztraminer och Pinot Gris. Så passa på att prova vin när du är här. 

Mitt på torget sprutar det av påvlig historia

På det lilla torget står en fantastisk fontän med en herre som tronar  i mitten. Denna herre heter Saint Léon IX (påve Leo IX) och var född i Eguisheim. Leo, eller Bruno som han hette från början föddes 1002. År 1049 blev han påve i Rom, när han dog 1054 var uppdraget slutfört. När man forskar i historia dyker det upp mycket spännande saker. Som krig och annat för att vinna religiös mark. Det gick dock inte så bra för Bruno/Leo. Men han vördas dock som helgon sedan 1082 inom Romersk-katolska kyrkan. Själva fontänen är bara från 1834, men varje by med självaktning måste givetvis ha en fontän - både som vattenkälla och ett dekorativt inslag. Och den har ju faktiskt över 200 år på nacken, så det så. 

Kyrkan med storkbo på taket

Storkar står för trofasthet och lycka. Så det är stor lycka att ett ståtligt storkbo är förankrat på kyrktaket på Eglise Saint-Pierre-et-Saint-Paul (Sankt Peter och Sankt Paulus kyrka). Det är en förtjusande liten katolsk kyrka i nygotisk stil som ligger med utsikt över torget och den gamla innerstaden. Den byggdes så sent som under 1800-talet. Men det har funnits kyrkobyggnader på den här platsen ända sedan medeltiden. 

UNESCO-världsarv

Eguisheim ingår i "Historiska vinbyar i Alsace" som är utsett som världsarv av UNESCO. 


Åsa
Hej, kul att du har hittat hit! Det är jag som skriver det mesta här på vår sajt. Fotograferar gör jag också. Tycker du något kan bli bättre? Tipsa gärna!

Mer om platsen


Fler från bloggen