Tillgänglighetsverktyg
Skip to main content

Fricamping på Borgen i Värnamo

24 juli 2025

Vi är på väg till Gränna och Visingsö. Eftersom det är semestertider vill vi inte vrålköra utan ta det lagom lugnt. Så vi svängde av till Borgens friluftsområde i Värnamo för att övernatta. 

Det fanns fler husbilar på parkeringen. Företrädesvis från Tyskland, Belgien och Nederländerna. Och så vi. Du kan alltså stå här en natt. Toa finns en bit bort. 

Utsikten vi har genom framrutan är en söt pytteliten sjö. Bakom oss finns en vacker blandskog med MTB-banor. Det finns spår för löpning och promenader. Området är verkligen en plats för utomhusaktiviteter. Och så fint ordnad att du verkligen får lust att vara utomhus. Här stannar vi gärna till igen. 


Åsa
Hej, kul att du har hittat hit! Det är jag som skriver det mesta här på vår sajt. Fotograferar gör jag också. Tycker du något kan bli bättre? Tipsa gärna!

Mer om platsen


Fler från bloggen