Tillgänglighetsverktyg
Skip to main content

Ställplatsen i Källahamn på Öland

09 augusti 2024

Vi gillar att stå vid havet. Men ibland är det fullt på de platserna. Som när vi var på Öland senast. Men vet du vad, det är då du kan hitta nya små pärlor. Som ställplatsen i Källahamn.

Det närmade sig kvällen och vi hade gjort flera försök på vår väg mot norra Öland att hitta någon havsnära plats att övernatta på, men det var fullt. Efter över 30 mils körning kunde vi till slut rulla in på Källahamns ställplats. En liten grön och trivsam oas med ett fiskrökeri som närmaste granne. Värdskap är så viktigt och det är de verkligen duktiga på här. Vi kände oss riktigt välkomna. 

Lättfixad middag som smakade rök

Tack vare fiskrökeriet fixades middagen utan ansträngning. Det blev varsin tallrik med rökta räkor, rökt makrill och rökt lax. Den hemmagjorda potatissalladen var kanon och likaså aiolin och romsåsen. Tydligen har Edvard Blom varit här och ätit detsamma och gett högsta betyg fick vi höra. Vi hade uppehållsväder när vi kom och kunde sitta ute och äta. Maten smakar alltid godast då. Men sedan kom regnet. Och regnbågen. Vackert. 

Lite om ställplatsen

Du står på gräs. Det finns dusch och toalett och ett litet kök. Du kan fylla på vatten och tömma toakassetten. Bara en liten bit från ställplatsen finns den lilla hamnen och havet. Det ska finnas en strand också fick vi höra. Källa gamla kyrka finns några hundra meter bort. När vi övernattade kostade det 250 kronor inklusive el (2024). 


Åsa
Hej, kul att du har hittat hit! Det är jag som skriver det mesta här på vår sajt. Fotograferar gör jag också. Tycker du något kan bli bättre? Tipsa gärna!

Mer om platsen


Fler från bloggen